W dniach 20 – 21 marca grupa pracowników firmy Auto-Partner Gdańsk została oddelegowana do odbycia szkoleń w zakładach produkcyjnych, badawczych i logistycznych firmy ZF Friedrichshafen AG w Bremen.
Wizyta zaczęła się od zwiedzania centrum logistycznego ZF w Bremen w środę rano 20 marca. Mieści się ono w budynkach, które firma ZF pozyskała przejmując zakłady firmy Lemforder.
Grupa naszych pracowników została oprowadzona przez specjalistów od ciągłości dostaw, którzy opowiadali o sposobach utrzymania zdolności zaopatrzenia w sposób bieżący różnej wielkości współpracujące z nimi podmioty gospodarcze. Prezentowane były innowacyjne rozwiązania takie jak automatyczne ciągi magazynowe oparte o windy działające w przestrzeni X, Y, Z. Poszczególne ciągi podzielone są względem obsługi różnych gabarytów - od podzespołów o wadze około 50kg, po palety ważące nawet tonę. Funkcjonowały tam także prototypowe ciągi logistyczne oparte o autonomiczne wózki paletowe. Firma ZF na każdym kroku stara się podnosić wydajność swojej pracy oraz przestrzeni magazynowych.
Na czwartek zaplanowane zostało zwiedzanie dwóch innych zakładów gospodarza szkolenia. Pierwszym był ośrodek projektowy w Dielingen.
Jest to miejsce, gdzie inżynierowie wprowadzają w życie nowe rozwiązania technologiczne, opracowują zarówno pojedyncze elementy zawieszenia jak i całe jego sekcje. Obserwować można jak wykonywane są badania zarówno koncepcyjne jak i tak zwanej inżynierii wstecznej.
Popołudniu odwiedzono linię produkcyjną w Diepholz.
Można tam było obserwować proces powstawania elementów zawieszenia opartych o sworznie kuliste, których firma ZF jest liderem na rynku światowym. Nasi uczestnicy poznawali jak z różnych półproduktów i odkuwek na kolejnych stanowiskach powstają mniej lub bardziej zaawansowane wyroby. Zobaczyli także automatyzację produkcji oraz jej wpływ na jakość i ilość wyprodukowanych podzespołów.
W czasie szkolenia naszym pracownikom stale towarzyszyli opiekunowie z firmy ZF - Grzegorz Fedorowicz oraz Krzysztof Warywoda, którzy nie tylko wspierali grupę w tłumaczeniu technicznych zagadnień, ale także zadbali o nieformalną część wyjazdu.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie!